Pitch deck چیست و چطور میتواند برای استارتاپ ها مفید باشد؟

توسط بهمن 14, 1396 مهر 13ام, 1398 بلاگ
pitch deck چیست

 Pitch deck یا ارائه استارتاپی معمولا به ارائه ای بین 10 تا 20 اسلاید گفته می شود که به منظور معرفی مختصر ایده و استارتاپ در مقابل سرمایه گذاران به کار برده می شود. معمولا به منظور دریافت سرمایه از pitch deck  استفاده می شود تا مدل درآمدی میزان هزینه های مورد نیاز و طرح کسب و کار به سرمایه گذاران ارائه شده و آنها را ترغیب کرد تا در استارتاپ شما سرمایه گذاری کنند.

معمولا در هنگام ارائه استارتاپی شما زمان زیادی ندارید بنابراین بهتر است با بیان کلیت طرح کسب و کار از پرداختن به جزییات خودداری کنید.  معمولا در ارائه استارتاپی به 10 مورد پرداخته می شود:

  1. عنوان: در این بخش نام کسب و کار خود را بنویسید، اطلاعات تماس را ذکر کرده و به طور خلاصه کسب و کار خود را معرفی کنید.
  2. مساله موجود: مشکلی را که می خواهید حل کنید برای سرمایه گذاران تشریح نمایید. البته در این بخش مراقب باشید که در جزییات غرق نشده و فقط چارچوب کلی را بیان نمایید.
  3. راه حل: راه حل خود و نحوه ی حل مشکل را توضیح دهید. مطمئن شوید که شنونده شما، ارزش پیشنهادی و آنچه را تولید کرده یا ارائه میدهید به وضوح درک می کند. دوباره متذکر می شویم از بیان جزییات به خصوص توضیحات فنی خودداری کنید.
  4. مدل کسب و کار: در این بخش باید توضیح دهید که درآمدزایی شما چطور است؟ در واقع چه کسی به شما پول پرداخت می کند، حاشیه سود شما به ازای هر واحد فروخته شده چقدر است؟ توجه داشته باشید به منظور درک بهتر از مدل، سعی کنید بر حسب مدل های درآمدی متداول و شناخته شده، توضیح دهید یا از آنها برای تشریح مدل خود استفاده کنید.
  5. برتری های شما: در اینجا باید مزیت رقابتی خود را بیان کنید. تکنولوژی، گروه مشتری خاص، شیوه اراده محصول یا ویژگی منحصربه‌فرد محصول یا سرویس خود را در این بخش شرح دهید.
  6. بازاریابی و فروش: در این بخش باید توضیح دهید که گروه مشتریان شما چه کسانی هستند و حجم بازار شما به طور کلی چقدر است و چه استراتژی برای ورود به بازار یا گسترش سهم بازار خود دارید.
  7. رقبا: در این قسمت لازم است تا تصویر کاملا واضحی از فضای رقابتی بازار خود ارائه دهید. رقبا را معرفی کنید. نقاط قوت و ضعف خود را بدون تعارف بیان کنید.
  8. معرفی تیم: بهتر است اعضای کلیدی و مهم را در تیم مدیریت خود، مشاوران و همچنین سرمایه گذاران قبلی را معرفی نمایید.
  9. پیش بینی های مالی و معیارهای کلیدی: برای سه الی پنج سال آینده ی کسب و کار خود پیش بینی ارائه کنید. در این پیشبینی باید میزان سرمایه موردنیاز و همچنین میزان فروش، تعداد مشتریان و همچنین سهم بازار خود را برای پنج سال آینده متصور شوید.
  10. دستاوردها تا به امروز: از چه نقطه ای شروع کردید و اکنون در کجا قرار دارید. داستان کوتاهی از آنچه که طی کردید را در این بخش بیاورید و نشان دهید با سرمایه ای که قصد جذب آن را دارید می خواهید به کجا برسید.

بیشتر بخوانید: طرح تجاری یا business plan چیست؟ (به همراه دانلود نمونه رایگان)


به صورت کلی بهتر است پاورپوینت یا فایل pitch deck به گونه ای باشد که مکمل سخنان و توضیحات شما در زمان ارائه بوده و بیشتر از نمودارها و تصاویر استفاده شده باشد.

در ادامه نمونه ای از pitch deck  اولیه استارتاپ Airbnb آورده شده که بعد از اوبر بزرگترین استارتاپ آمریکا شناخته می شود.

برای دانلود نمونه ارائه pitch deck اینجا را کلیک کنید.