گزارش رویداد معرفی حضوری مسابقه الگوریتم پیش بینی قیمت سهام

توسط اردیبهشت 24, 1396 الگوریتم پیش بینی قیمت سهام

رویداد معرفی حضوری مسابقه پیش بینی قیمت سهام با یادگیری ماشین با حضور بیش از 50 شرکت کننده مسابقه، داوران و سفارش دهنده مسابقه، کارگزاری تدبیرگران فردا، در روز 5شنبه در دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

رویداد معرفی حضوری مسابقه پیش بینی قیمت سهام

در این رویداد ابتدا با معرفی پرابلم به اهداف تشکیل این استارتاپ دانش بنیان اشاره شده و بر ضرورت تشکیل زیرساخت های لازم برای افزایش نوآوری و استفاده های دانش بنیان تاکید شد. سپس با حضور جناب اقای دکتر رحمتی، مدیرعامل کارگزاری تدبیرگران فردا، به تشریح علل ایجاد این مساله و اهمیت آن در بازار سرمایه و مقایسه بازار سرمایه در ایران با کشورهای پیشرفته به همراه حجم معاملات اتوماتیک آنها اشاره شد.

رویداد معرفی حضوری مسابقه پیش بینی قیمت سهام

 اقای دکتر رحمتی معتقد است حوزه ی پیشبینی قیمت سهام و انجام معاملات به صورت اتوماتیک یکی از جذاب ترین بخش ها برای فعالیت طی 5 سال آینده در کشور خواهد شد.

پس از اقای دکتر رحمتی، تیم دو نفری داوری به بیان نکات فنی مساله پرداختند. ابتدا صورت فنی مساله به دو حالت کلی تقسیم شد و حالاتی که شرکت کنندگان میتوانند کد خود را ارائه دهند ذکر شد. سپس مسایلی از قبیل شیوه امتیازدهی و مدل های ساده متداول بررسی شدند. داوران همچنین به بیان شرایط تست دادگان و نحوه استفاده از آنها پرداخته و حالت های غیرقابل قبول را شرح دادند. مساله اصلی در شبیه سازی مسایل پیشبینی قیمت سهام، یادگیری شیوه خرید و فروش در بازار سهام است که زمان زیادی برای تبیین دقیق آن صرف شد.

رویداد معرفی حضوری مسابقه پیش بینی قیمت سهام

در پایان نیز، به سوالات شرکت کنندگان در حوزه های مختلف پاسخ داده شد. این بخش که بیش از 1 ساعت به طول انجامید، بیشتر به حوزه هایی از قیبل حق پتنت و copy right و همچنین مسایل فنی جزیی مساله پرداخته شد. همچنین چگونگی ثبت نتایج کدها تشریح داده شد، بدین ترتیب که در سایت مسابقه، صفحه ای ایجاد میشود که هر فرد بتواند هر روز تعداد 50 بار نتایج پیشبینی خود را در سیستم آپلود  کرده و در همان لحظه امتیاز داده شده و در leaderboard، امیتاز 10 تیم برتر نمایش داده میشود.

رویداد معرفی حضوری مسابقه پیش بینی قیمت سهام