گزارش برگزاری بوت کمپ هوش مصنوعی

توسط تیر 17, 1398 فروردین 5ام, 1399 بوت کمپ هوش مصنوعی
بوت کمپ هم تک

بوت کمپ هوش مصنوعی در دو روز و در تاریخ‌های 13 و 14 تیر ماه 1398 در مکان کارخانه نوآوری و به سفارش همتک توسط پلتفرم نوآوری باز پرابلم برگزار شد. این بوت کمپ اهداف زیادی داشت که از جمله آن‌ها می‌توان به توسعه مدل کسب و کار حول سرویس‌های هوش مصنوعی، تربیت تیم‌های کارآفرین برای فعالیت در حوزه هوش مصنوعی – یادگیری عمیق و توسعه پلتفرم‌های سرویس‌دهی در حوزه هوش مصنوعی اشاره کرد.

روز اول

این رویداد با سخنرانی دکتر زرین‌بال از اعضای هیئت مدیره همتک آغاز شد. ایشان در ابتدای برنامه معرفی کوتاهی از همتک ارائه کردند و درباره بوت کمپ و اهداف آن نیز صحبت کردند. در ادامه دکتر عمار جلالی منش، رئیس هیئت مدیره همتک ضمن خوش‌آمدگویی به شرکت‌کنندگان درباره برنامه‌های بوت کمپ و مسیری که قرار است هر فرد تا انتهای روز دوم طی کند صحبت کردند. ایشان همچنین اشاره کردند که تیم‌سازی و فراهم کردن گروهی که بتواند به خوبی به اهداف برسد جزو مهم‌ترین دستاوردهای این رویداد خواهد بود.

در ادامه برنامه روز اول، دکتر مهدی محمدی، دبیر محترم ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص وضعیت اکوسیستم  استارتاپی ایران و پایین بودن چگالی همکاری در این فضا صحبت کردند. دکتر محمدی همچنین اعلام کردند که مطالعات انجام گرفته نشان از عدم وجود تمرکز تخصصی در بین شتاب‌دهنده‌ها دارد و این موضوع در آینده‌ای نزدیک باعث کاهش عمق اکوسیستم و همچنین کاهش رشد استارتاپ‌ خواهد شد. در انتهای صحبت‌ها دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال از یک گزارش جامع و کلان از حوزه‌های استارتاپی هوش مصنوعی رونمایی کردند.

در انتهای بخش ابتدایی روز اول بوت کمپ، دکتر صادق بیجندی، معاون رئیس جهاد دانشگاهی و رئیس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان از برنامه‌ها و روش‌هایی صحبت کردند که این سازمان در راستای اشتغال‌زایی به کار می‌برد. ایشان همچنین اعلام کردند که برنامه دارند تا در آینده‌ای نزدیک با شناسایی گپ‌ها و شکاف‌هایی که وجود دارد، 100 شغل در سازمان‌ها خرد ایجاد کنند.

روز اول بوت کمپ بعد از یک ساعت شبکه‌سازی و آشنا شدن شرکت‌کنندگان و منتورها با یکدیگر، با صحبت‌های دکتر مهدی خلیق رضوی، مدیر عامل همتک ادامه پیدا کرد. دکتر خلیق رضوی با ارائه اسلایدی درباره هوش مصنوعی و حوزه‌هایی که می‌توان از آن استفاده کرد صحبت کردند. نمونه‌هایی از کسب و کارهایی که در سطح جهانی مشغول فعالیت هستند به همراه روش کار آن‌ها در این ارائه وجود داشت. در انتهای صحبت‌های مدیر عامل همتک، شرکت‌کنندگان به طرح سوال پرداختند.

در ادامه، اولین پنل بوت کمپ هوش مصنوعی با حضور منتورها و با تمرکز بر جایگاه هوش مصنوعی در کشور برگزار شد. در این پنل ویدیوهایی از مسائل مطرح شده پخش شد تا شرکت‌کنندگان با این حوزه نیز آشنا شوند و بتوانند در ادامه مسیر با تمرکز بیشتری ایده‌پردازی کنند.

بعد از گذشت تقریبا نیم ساعت از این پنل، دکتر امیر ناظمی، رئیس محترم سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز به جمع سخنرانان اضافه شدند. ایشان ضمن صحبت در خصوص چالش‌هایی که در حوزه ارسال پیامک انبوه وجود دارد ابراز امیدواری کردند که استارتاپ‌ها و نیروهای جوان و مستعد کشور بتوانند با استفاده از هوش مصنوعی راه‌کارهایی برای حل این چالش‌ها بدون نیاز به ایجاد دسترسی به محتوا ارائه کنند. آقای ناظمی همچنین در خصوص بازاری که برای این ایده‌ها وجود دارد صحبت کردند و اطمینان دادند سازمان فناوری اطلاعات ایران در وهله اول به بررسی این ایده‌ها و طراح‌ها خواهد پرداخت و در صورت کارآمد بودن ایده و روش، همکاری را آغاز خواهد کرد.

در پنل دوم از روز اول رویداد، مجددا ویدیوهایی از مسائل پخش شد و شرکت‌کنندگان سوالات خود را مطرح کردند تا ابهامات رفع شوند. در آخرین بخش از ارائه‌ها و سخنرانی‌های روز اول بوت کمپ، دکتر جلالی‌منش کارگاهی تحت عنوان «کار تیمی» برگزار کردند که به خوبی توانست تعامل را بین شرکت‌کنندگان شکل دهد و هیجان را به فضای بوت کمپ وارد کند. بعد از اتمام این کارگاه و تا انتهای روز اول، شرکت‌کنندگان با استفاده از بوم‌های کسب و کار در فضایی صمیمی تیم‌سازی کردند و برای روز دوم بوت کمپ که مهم‌ترین بخش‌ها در آن قرار داشت آماده شدند.

مسائل مطرح شده در بوت کمپ هوش مصنوعی که تیم‌ها باید بر روی آن‌ها کار می‌کردند عبارت بود از احراز هویت اتوماتیک، طراحی پلتفرم اشتراک­‌گذاری GPU، کنترل پیامک­‌ها و جلوگیری از دریافت پیامک‌­های تبلیغاتی، طراحی سیستم پیش­بینی قیمت کالا، تشخیص میزان محتوای آگهی‌­ها و تحلیل سریع آن­ها و ارزیابی نسخ دارویی از طریق هوش مصنوعی.

[vc_empty_space height=”35″]

روز دوم

بوت کمپ هوش مصنوعی با صحبت‌های دکتر کیانی در خصوص فشار خون و روش‌های سنجش آن و همچنین دیتاهایی که می‌توان با بررسی فشار خون به دست آورد شروع شد. در ادامه مهندس مهدی اخوان‌پور در خصوص هوش مصنوعی و یادگیری عمیق صحبت کردند و با مثال‌های عملی این مبحث را به خوبی توضیح دادند. در انتهای ارائه‌های روز دوم، آقای علیرضا نوریان صحبت کردند. در ادامه ویدیویی از آقای دکتر علی حبیب ‌نیا متخصص یادگیری عمیق پخش شد. تمرکز این ویدیو و صحبت‌های دکتر حبیب نیا بر روی تکنولوژی‌های هوش مصنوعی و همچنین سیستم‌های غیر خطی بود. در آخرین ارائه روز دوم، آقای دکتر جلالی‌منش در خصوص تیم‌سازی و فرآیندها صحبت کردند. یکی از نکات جالب توجه در این رویداد، برقراری تماس ویدیویی با علی حبیب‌ نیا بود. ایشان از راه دور در کنار شرکت‌کنندگان بودند و به سوالات آنان به طور کامل پاسخ دادند.

در آخرین بخش از روز دوم رویداد و مهم‌ترین بخش دو روز برگزاری بوت کمپ هوش مصنوعی، تیم‌ها کار گروهی خود را آغاز کردند. بر اساس تیم‌سازی‌هایی که در روز اول انجام گرفت و همچنین راهنمایی‌هایی که منتورها به تیم‌ها ارائه کردند، افراد در فضایی آزاد مشغول کار کردن بر روی مدل‌های کسب و کاری خود شدند. مسائلی که در بوت کمپ مطرح شد ایده‌هایی برای شرکت‌کنندگان ایجاد کرد و همین ایده‌ها در تیم‌ها شروع به رشد کرد. در انتهای این بخش که تقریبا شش ساعت به طول انجامید، منتورها بر اساس فاکتورهایی که پیش از شروع بوت کمپ مشخص شده بودند، طرح‌ها را ارزیابی کردند.

[vc_empty_space height=”20px”]

مرحله اول پروژه بوت کمپ هوش مصنوعی در پایان این دو روز به اتمام رسید. 10 تیم در انتهای این دو روز تشکیل شدند که تعداد 8 تیم از آن‌ها مشغول کار بر روی پرورش راهکارهایی برای حل مسائل مطرح شده در بوت کمپ هستند و تعداد 2 تیم نیز بر روی ایده‌های خود کار می‌کنند. در مرحله بعدی این پروژه، تیم‌ها باید طرح‌های خود را به صورت غیر حضوری ارائه دهند و در صورت پذیرفته شدن به مرحله بعدی راه پیدا می‌کنند. در انتها تیم‌های برتر امکان ورود به مراحل شتاب‌دهی همتک و استفاده از زیرساخت‌ها و حمایت‌های این شتاب‌دهنده را خواهند داشت.