چالش نوآوری باز: شهر هوشمند، شهری برای آینده

توسط مهر 11, 1397 آبان 22ام, 1400 بلاگ, دسته‌بندی نشده

شهر هوشمند و نوآوری باز

شهر هوشمند به بخش‌های شهری‌ای گفته می‌شود که در زمینه زیرساخت‌ها و استفاده از تکنولوژی برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات و ارائه خدمات به شهروندان بسیار پیشرفته هستند. با پیشرفت تکنولوژی، مردم عادی و داخلی اشتیاق بیشتری برای طراحی و ساختن شهری هوشمندتر و مناسب‌تر دارند.

 کمپانی KPIT که یک شرکت تکنولوژی جهانی است در سال 2017 و با استفاده از مفهوم نوآوری باز مسابقه‌ای با موضوع شهر هوشمند اجرا کرد. تمام دانشجویان در کشور هند می‌توانستند در این مسابقه شرکت کنند. این شرکت اعلام کرد از ایده‌های دیگری در حوزه حمل و نقل هوشمند و زیرساخت‌های هوشمند نیز استقبال می‌کند.

این نوع مسابقات نوآوری دانشجویی علاوه بر تولید ایده مزایای دیگری هم دارند؛ برای مثال این نوع مسابقات به افرادی که علاقه‌مند به نوآوری هستند فرصت آزمون و خطا می‌دهد.


بیشتر بخوانید: در چه حوزه‌هایی می‌توان از نوآوری باز استفاده نمود؟ 


ایده‌ها و جوایز

در پایان مدت زمان ارسال ایده، حدود 1500 ایده از طریق 10500 دانشجو به دست شرکت KPIT رسید. از میان تمامی ایده‌ها تعداد 35 ایده به مرحله نهایی راه یافت. این تیم‌ها موظف بودند که نمونه‌های اولیه خود را در مرحله نهایی معرفی کنند.

برندگان نهایی (که به سه تیم محدود نمی‌شد) توسط گروهی از داوران مشخص شد و به آن‌ها جوایز نقدی تعلق گرفت.تیم آلفاگیرز با استفاده از آهن‌رباهای قابل برنامه‌نویسی پروژه‌ای ارائه دادند که از طریق آن مشکل سیستم‌های موتوری رفع می‌شد. این پروژه به مقام سوم رسید. تیم روبو ایکس پرایم طرح رباتیکی برای بازدید از خطوط انتقال قدرت ارائه داد و موفق شد برای این پروژه مدال طلا کسب کند. طرح تیم دوم رباتی بود که از دیوار بالا می‌رفت و می‌توانست مسافرین و یا اشیا را جابجا کند. این ربات همچنین قابلیت داشت که وضعیت ترافیک و شدت آن را بررسی و ارزیابی کند.

جایزه محبوب‌ترین طرح به تیم هیومَنویدز رسید. این تیم موفق شده بود طرحی ارائه دهد که با استفاده از آن میزان آلاینده خروجی از وسیله‌هایی که از سوخت استفاده می‌کنند کنترل می‌شد. نتیجه این طرح مصرف کمتر از انرژی الکتریکی و ورود کمتر گازهای مضر به طبیعت بود.

شهر هوشمند

شهرهای هوشمند، شهرهایی برای آینده

نتایج

در کنار ایده‌های منتخب، بعد از این مسابقه ایده‌های فراوان دیگری در حوزه خودروهای اتوماتیک، تکنولوژی شهری، تکنولوژی سوختی و ارتباطات و ارزیابی به دست آمد که همگی آنها در حوزه خودشان کارآمد و مفید واقع شدند.این مسابقه همچنین باعث شد افراد مستعد زیادی شکوفا شوند. شرکت KPIT بعد از پایان مسابقه از بسیاری از این افراد مستعد دعوت کرد که در مصاحبه ورود به شرکت حاضر شوند.