نوآوری باز ، فرصتی برای متخصصین و پژوهشگران

توسط شهریور 6, 1396 مهر 13ام, 1398 بلاگ
نوآوری باز

نوآوری باز، اصطلاحی است که توسط  هنری چسرو در سال 2003 مطرح گردید و به حل مسایل سازمانها توسط افراد در خارج از سازمان گفته می شود که رفته رفته توانسته به راه حلی جذاب برای حل مسایل و پیچیدگی های سازمان های بزرگ تبدیل شود. نوآوری باز نقاط مثبت زیادی برای سازمانها دارد، چرا که با حداقل هزینه میتوانند به بهترین راه حل دسترسی پیدا کنند. این روش همچنین برای مختصصین حوزه های مختلف فناوری نیز فرصت های بیشماری را فراهم کرده است. (برای اطلاعات بیشتر در خصوص نوآوری باز و مدلهای آن اینجا را کلیک کنید.)

نوآوری باز

چگونه نوآوری باز فرصتی برای متخصصین ایجاد کرده است؟

یکی از روش های نوآوری باز که بسیار در دنیا متداول است، برگزاری مسابقه به منظور حل مسایل و مشکلات سازمان است. در این روش ها با استفاده از استراتژی های پاداش، شرکت کنندگان برای حضور در مسابقه و ارائه راه حل تشویق می‌شوند. نکته مهم در این مدل مسابقات، طراحی مساله به شیوه ای ست که بتواند قابل اندازه گیری و معیارمند باشد تا بتواند بهترین راه حل را از بین پیشنهادهای مختلف مشخص نماید. از طرف دیگر عدم افشای ایده های شرکت کنندگان از جمله مهمترین موضوعاتی است که باید در مسابقات نوآوری باز رعایت شود؛ بدین معنی که حقوق مادی و معنوی صاحب ایده حتما بایستی حفظ شود و بدون اجازه وی، ایده یا راه حل در اختیار هیچ سازمان یا شخصی قرار نمیگیرد.

آیا امکان گسترش کسب و کار از طریق نوآوری باز وجود دارد؟

بسیاری از افراد و متخصصین توانسته اند نسخه اولیه از ایده یا محصول خود را تهیه کنند اما به دلایل مختلف قادر نیستند، محصول خود را به سازمان های بزرگ یا کسب و کارهایی که مشتری ایده آنها هستند، ارائه کنند. نوآوری باز فرصت طلایی به این افراد میدهد تا بتوانند در یک محیط رقابتی، کارایی ایده خود را در مقابل سایر ایده ها به چالش بکشند و در صورت موفقیت، علاوه بر جایزه نقدی، حمایت های مختلفی از سازمانها دریافت کنند. معمولا شرکتها با تیم ها یا افراد برتر در مسابقات قراردادهای همکاری امضا میکنند که این می تواند علاوه بر حل مشکل سازمان به گسترش کسب و کار متخصصین نیز کمک نماید.

پرابلم، بستری برای نوآوری باز

پرابلم، بستری برای نوآوری باز

پرابلم نام استارتاپی است که بستر نوآوری باز را برای شرکت های ایرانی فراهم کرده است. در پرابلم،  ابتدا مشکلات کارفرما با همفکری خبرگان موضوع، تبدیل به مسئله‌ یا مسئله‌هایی شفاف و قابل‌اندازه‌گیری و ارزیابی خواهد شد، سپس برای رسیدن به جواب کاربردی، فرایندهای یک مسابقه طراحی می‌شود تا مسیر حرکت مسابقه‌دهندگان به سمت جواب به صورتی مطلوب طراحی شود؛ همچنین جوایز و مشوق‌ها و انگیزه دهنده‌های مناسب طراحی می‌شود و رویه استفاده از راه‌حل‌های ارائه‌شده به‌صورت تجاری و از جنبه‌های حقوقی و … نیز طراحی خواهد شد. پرابلم خود را متعهد به حفظ مالکیت فکری و معنوی طرح های ارائه شده توسط شرکت کنندگان میداند و سعی دارن با تعیین جوایز نقدی و معنوی و همچنین داوری معیارمند، مسابقه ای عادلانه و در عین حال جذاب را برای شرکت کنندگان ایجاد نماید. (برای آشنایی بیشتر با پرابلم اینجا را کلیک کنید.)