معرفی مسابقه بازیافت و شیرین‌سازی آب سخت

توسط شهریور 25, 1397 فروردین 5ام, 1399 HTDS

بازیافت و روش‌های ورود به چرخه آن جزو مسائلی به شمار می‌رود که انسان همواره با آن روبرو بوده است؛ خصوصا در دنیای مدرنی که این روزها در آن زندگی می‌کنیم و منابع طبیعی روز به روز در حال کم شدن هستند. تاریخچه استفاده از بازیافت در ایران به چیزی حدود 400 سال پیش برمی‌گردد؛ زمانی که در حمام شیخ‌بهایی برای گرم کردن آب حمام، از سوزاندن گازی که از فاضلاب انسانی به وجود می‌آمده استفاده می‌کردند. از آن سال‌ها تا به امروز، روش‌های مختلف بازیافت در ایران استفاده شده است.

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از بازیافت، علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف بی‌رویه مواد اولیه و انرژی، صرفه‌جویی در هزینه هم هست. خرید و یا تولید مواد اولیه همیشه بخش مهمی از هزینه‌های یک شرکت تولیدکننده و یا مصرف‌کننده را شکل می‌داده است. اما روش‌های بازیافت خود شامل هزینه‌هایی هستند که گاها به همان مقدار اولیه تولید بالا هستند. پس در خیلی از موارد برای شرکت‌ها به صرفه‌تر است که به سراغ این روش‌ها نروند.

آب، مایع حیات بشریت، یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین موادی است که به شکل‌های مختلف و در حجم بالا و پایین به هدر می‌رود. برای مثال در پالایشگاه‌های صنعتی و در بخش برج‌های خنک‌کننده از آب عنصر اصلی  و ضروری است. بعد از به پایان رسیدن نقش آب در این چرخه، آب با سختیِ بالا باقی می‌ماند که قابل استفاده نیست و عموما به فاضلاب راه پیدا می‌کند و به دریا یا رودخانه ریخته می‌شود و از بین می‌رود. امروزه روش‌ها و دستگاه‌هایی برای بازیافت این نوع آب و به اصطلاح نرم کردن آن وجود دارند؛ اما به دو دلیل از آن‌ها به ندرت استفاده می‌شود: اول این که این روش‌ها و یا دستگاه‌ها در سطح صنعتی قابل استفاده نیستند و توانایی بازیافت مقدار زیادی از آب سخت را ندارند و دوم این که بسیار هزینه‌بر هستند و برای شرکت‌ها به صرفه نیست که از آن‌ها استفاده کنند.

با این توضیحات این سوال به وجود می‌آید که پس برای رفع این مشکل و استفاده مجدد از آب سخت، چه باید کرد که به صرفه و هم در سطح صنعتی قابل استفاده باشد؟ شرکت نفت پارس که جزو بزرگترین تولیدکنندگان روغن موتور و روان‌کننده‌ها است، در پالایشگاه خود با این مشکل مواجه است و به فکر راه حل برای آن افتاده است. پرابلم برای حل این مشکل مسابقه‌ای طراحی کرده که نتیجه آن مطمئنا راهگشای این مسئله خواهد بود. مسابقه بازیافت و شیرین سازی آب سخت (High TDS) در همین راستا اجرا می‌شود. هدف از این مسابقه دستیابی به روشی نوآورانه برای بازیافت و شیرین‌سازی آب سخت است. از تمامی کسانی که فکر می‌کنند توانایی حل این چالش را دارند دعوت می‌شود در این مسابقه شرکت کنند. همچنین از روش‌های دیگری که ممکن است در زمینه بهره‌وری از آب سخت، ذخیره و نگهداری از آن و جابجا کردن آن به نقاط دیگر باشند نیز استقبال می‌شود.