معرفی اپلیکیشن‌های برتر پروژه توسعه اپلیکیشن آموزش زبان به مدیران: اپلیکیشن iLingo

توسط تیر 15, 1399 آبان 22ام, 1400 بلاگ, توسعه اپلیکیشن زبان

مقدمه

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فراگیر شدن اینترنت در جهان، داشتن علم به زبان خارجی یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های زندگی در این دوران است. افرادی هستند که همچنان در زمینه یادگیری یک زبان خارجی مشکلات زیادی دارند. پیگیری نکردن، ادامه ندادن، فراموش کردن و کم شدن اهمیت یادگیری زبان خارجی چند نمونه از این مشکلات است. امروزه «بازی‌گونه سازی» یا Gamification یکی از راه‌های نوین در امر آموزش است؛ روشی که به مخاطب این اجازه را می‌دهد در فضایی جدید و کمتر خسته‌کننده به یادگیری و مهم‌تر از آن ادامه دادن مسیر یادگیری بپردازد. مدیران ایرانی هم از این موضوع مستثنا نیستند. کمبود وقت، بالا بودن استرس کاری و کمبود تمرکز در بین مدیران شایع است و موانعی برای یادگیری زبان خارجی ایجاد می‌کند. در راستای حل این مشکل، سامانه نوآوری باز پرابلم مسابقه «توسعه اپلیکیشن آموزش زبان به مدیران» را طراحی و اجرا می‌کند. خروجی این مسابقه اپلیکیشنی خواهد بود که به یادگیری زبان یک مدیر با مشغله و استرس کاری بالا کمک کند.

 

معرفی اپلیکیشن iLingo

 

  بدون شک همه در این باور مشترک هستیم که یادگیری یک زبان خارجی، به خصوص «زبان انگلیسی»، می‌تواند نقشی کلیدی در رشد و پیشرفت هر فرد داشته باشد. فراتر از آن، این امر امروزه به یک ضرورت بدل شده. این در حالی است که در جامعه امروز ایران، بسیاری از افرادی که در دهه سوم و چهارم زندگی خود به سر می‌برند، در طول سالیان متمادی بسیاری از روش‌های آموزش زبان را امتحان کرده، بدون اینکه راهکاری متناسب با سبک زندگی، زمان اندک و دغدغه‌های روزمره خود بیابند.

برای این دسته از افراد پاسخ نمی‌تواند شرکت در کلاس‌های آموزشی یا استفاده از روش‌های «خسته‌کننده» خود آموز زبان باشد؛ چرا که بعضا بارها این‌ روش‌ها را آزموده‌اند و حتی در صورت تاثیر مثبت آن‌ها (به دلیل سبک زندگی پر مشغله، کمبود وقت، جذاب نبودن آن‌ها و …) قادر به ادامه آن نبوده‌اند.
از این رو به نظر می‌رسد پاسخ در روشی است که برخلاف کلاس‌های حضوری، نیازمند تخصیص زمانی طولانی یا حضور در مکانی خاص نباشد؛ برخلاف روش‌های خودآموز (کتاب، ویدئو و …) فضایی سرگرم کننده داشته باشد و با استفاده از تحریک حس رقابت در زبان‌آموز، او را برای ادامه مسیر ترغیب نماید.
«iLingo» یک سرویس آموزش زبان است که سعی دارد از طریق درگیر کردن «زبان‌آموز» در فرآیند‌های سرگرم کننده و رقابتی، و استفاده از تکنیک‌های گیمیفیکیشن، پروسه یادگیری را به فرآیندی جذاب تبدیل نماید. الگوریتم‌ها، در پس پرده‌ی این سرویس، به طور هوشمندانه‌ای کاربر را وادار به تکرار مطالب آموخته شده در قالب روندهای سرگرم کننده می‌کنند؛ بدون آن‌که جذابیت یادگیری در طول زمان کاهش یابد.

سرویس آموزش زبان آیلینگو دارای ویژگی‌های به خصوص و منحصربه فردی است که در هیچ‌یک از نمونه‌های مشابه داخلی دیده نمی‌شود. این ویژگی‌ها، سرویس حاضر را الگویی متفاوت و به یکی از موثرترین پلتفرم‌های آموزش زبان تبدیل می‌نماید.

آیلینگو، حس خوب یادگیری

89 سرفصل و بیش از ۴۰۰ درس

سیلابس آموزشی آیلینگو شامل ۸۹ سرفصل و بیش از ۴۰۰ درس متفاوت است و تلاش شده تا تمامی موضوعات کاربردی که در مکالمه زبان مورد استفاده قرار می‌گیرد در این مباحث گنجانده شود. سرفصل‌های آیلنیگو به عنوان مثال شامل مواردی کاربردی چون سفر، کسب و کار، روابط، کاربرد تاریخ و زمان و … می‌باشد.

تکرار هوشمند مطالب آموخته شده

الگوریتم‌های به‌کار رفته در این سرویس در فواصل زمانی مناسب و براساس نقاط ضعف کاربر، سرفصل‌هایی که قبلا انجام شده را مجددا فعال کرده (از رنگ طلایی به رنگ اصلی تغییر می‌دهد) و به شیوه‌ای هوشمندانه کاربر را مجبور به تکرار آن‌ها می‌نماید تا مطالب آموخته شده به طور موثر در ذهن تثبیت گردد.

آموزش در قالب گیمیفیکیشن

در آیلینگو زبان آموز با درگیر شدن در فرآیندهای بازی، به ازاء طی کردن مراحل مختلف امتیاز به‌دست می‌آورد، Levelup شده و در قبال فعالیت‌های مفید و موثر خود جم دریافت می‌کند. هدف اصلی در این فرآیند، طلایی کردن (انجام دادن) و طلایی نگه‌داشتن (تمرین مجدد) سرفصل‌ها است که به صورت درخت‌واره‌‌های متناوب چیده شده‌اند. ترفندهای گیمیفیکیشن در نظر گرفته شده در این سرویس با حذف استرس و فشار، پروسه یادگیری زبان را به فرآیندی ناخودآگاه و جذاب تبدیل می‌کنند.

آموزش در قالب رقابت

در بخش لیدربورد، زبان آموز می‌تواند فرآیند رشد سایر کاربران را رصد کرده و پیشرفت خود را با آن‌ها مقایسه کند. همچنین می‌تواند از رشد و پیشرفت دوستان خود مطلع شده، با آن‌ها به رقابت بپردازد. رقابت ویژگی‌ای است که انگیزه زبان آموز برای یادگیری زبان رو دوچندان می‌کند.

ویژگی‌های Social

علاوه بر تحریک انگیزه رقابت، آیلینگو با توسعه امکانات Social جذابیت بیشتری برای زبان آموزان ایجاد می‌کند. ویژگی‌هایی نظیر امکان مشاهده پروفایل سایر کاربران، مشاهده سطح زبان، امتیازات و مدال‌های آن‌ها، همچنین مشاهده دوستان، دوستانِ دوستان و … و امکان دنبال کردن آن‌ها.

هوشمندی

الگوریتم‌های این سرویس قادر به تشخیص نقاط ضعف هر زبان‌آموز به صورت مجزا بوده و می‌توانند تمرین‌های بیشتری در رابطه با این نقاط ضعف ارائه نمایند. بنابراین آیلینگو می‌تواند به ازای هر زبان آموز محتوایی به نوعی اختصاصی و متناسب با سطح زبان آن زبان آموز ارائه نماید.

گرامر

آيلینگو، در هر سرفصل، گرامر مربوط به آن سرفصل را نیز در اختیار زبان آموز قرار می‌دهد. در این بخش تلاش شده تا قواعد مربوط به موضوع مورد نظر به ساده‌ترین روش ممکن و با استفاده از مثال‌های متنوع به زبان آموز آموزش داده شود.

سایر ویژگی‌ها

علاوه بر ویژگی‌های بالا، آیلینگو دارای ویژگی‌های دیگر بسیاری است که هر یک می‌تواند در تسریع و تسهیل فرآیند یادگیری زبان تاثیر بسزایی داشته باشند. برخی از این ویژگی‌ها به اختصار به شرح زیر است:
• سیلابس آموزشی استاندارد
• ارائه 12 تایپ‌های تمرینی متفاوت
• ارائه تمرین‌های Speaking و Listening
• آموزش لغات در قالب تصاویر
• آموزش جملات محاوره‌ای و پرکاربرد
• تشخیص هوشمند تمامی پاسخ‌های صحیح احتمالی
• دیکشنری درونی و نمایش هوشمند معانی کلمات براساس معنی آن‌ها در همان جمله
• طراحی User Friendly
• موشن‌های روان و جذاب

 

آیلینگو در قیاس با سایر روش‌ها

آیلینگو دارای سه ویژگی است که برتری غیر قابل رقابتی را در قیاس با سایر روش‌های آموزش زبان برای آن ایجاد می‌کند. این ویژگی‌ها پایه‌های اصلی سبک آموزشی در آيلینگو بوده و بخش بسیار زیادی از تاثیر گذاری این سیستم مرهون این سه ویژگی می‌باشد؛ چرا که تاثیر بسیار عمیقی در تجربه کاربری زبان‌آموز برجای می‌گذارند.
این سه ویژگی «هوشمندی»، «استفاده از فرآیند‌های گیفیمیکشن» و «ارائه امکانات Social» می‌باشد که در بالا به آن‌ها اشاره شد. «هوشمندی» با تشخیص نقاط ضعف کاربر موجب می‌شود که زبان آموز محتوای مورد نیاز خود را در زمان مناسب و به شیوه‌ای موثر دریافت نماید. فرآیند‌های گیمیفیکیشن نرخ درگیری کاربر و در نتیجه تاثیر گذاری فرآیند آموزش را بالا می‌برد و ویژگی‌های سوشیال و امکان رقابت با سایر کاربران موجب می‌شود تا جذابت و تاثیر گذاری فرآیند آموزش دوچندان شود.

آیلینگو سرویسی آموزشی است که از طریق مهندسی معکوسِ برترین پلتفرم‌های آموزش زبان دنیا توسط شرکت «آرما داده پرداز کیش» و در طول 20 ماه طراحی و توسعه داده شده است. برای اطلاعات بیشتر می‌تواند به سایت www.ilingo.ir و برای نصب اپلیکیشن می‌توانید به لینک www.ilingo.ir/dl مراجعه نمایید.