مصاحبه با دکتر صادق نژاد، از داوران مسابقه ربات شیشه شوی

توسط آذر 26, 1396 ربات شیشه شوی
مصاحبه با دکتر سروش صادق نژاد، از داوران مسابقه ربات شیشه شوی

در خدمت جناب آقای دکتر سروش صادق نژاد هستیم. یکی از داوران مسابقه ربات شیشه شوی. اقای دکتر صادق نژاد، لطفا کمی از سوابق آکادمیک و رباتیک خودتون به ما بگید تا بیشتر با فعالیت های تخصصی شما آشنا بشیم.

بنده سروش صادق نژاد هستم. رئیس اداره انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سرپرست آزمایشگاه تحقیقاتی طراحی سیستم­های الهام گرفته از طبیعت دانشکده مهندسی مکانیک و عضو هیئت رئیسه فدارسیون جهانی رباتیک فیرا و ربوکاپ. دارای مدرک دکتری مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف و مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را هم در دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) با رتبه ممتاز گذراندم. از سال 1384 نیز در فعالیت های ملی و بین المللی رباتیک فعال بوده و تاکنون نیز علاوه بر ارائه دروس مختلف در این حوزه موفق به چاپ مقالات مختلفی در کنفرانسهای ملی و بین المللی و همچنین ژورنالهای متعدد این حوزه شده ام. بنیان گذار مدرسه رباتیک امیرکبیر و همچنین مسئول کمیته ملی رباتیک فدارسیون جهانی فیرا در ایران هستم. از سال 96 نیز با حکم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ریاست انجمن رباتیک و هوش مصنوعی در ورزش دانشگاه های وزارت علوم را نیز برعهده دارم

به عنوان یک متخصص در حوزه رباتیک، به نظر شما چقدر مسابقات رباتیک کاربردی هستند؟

در سال های گذشته کشور ما با بحرانی به عنوان افزایش روز افزون مسابقات این حوزه گشته است. متاسفانه نگاه غیرتخصصی واحدهای مختلف آموزشی در کشور، نبود متولی مشخص و واحد این حوزه مهم تحقیقاتی باعث گردیده تا ما به عنوان برگزارکننده مسابقاتی در کشور باشیم که هیچگونه ارزشی برای توسعه فعالیتهای کاربردی ما ندارد. علاوه بر خروج ارز از کشور و همچنین خروج نخبگان؛ شاهد صرف هزینه های هنگفتی برای برگزاری مسابقات متعدد یکسان در کشور هستیم. امیدواریم که بتوانید در برنامه ریزی هایی که در حوزه وزارتی در دست تدوین و اجرا است بتوانیم این موضوع را دنبال کنیم. از طرفی باید به این نکته مهم اشاره کرد که حضور و وجود این مسابقات باید کافی و لازم باشد. این مسابقات محلی برای ارائه دستاوردها و جایی برای تبادل اطلاعات کسب شده در این حوزه بین محققین است؛ لذا می تواند بستری مناسبی برای صاحبان ایده و متقاضیان آن باشد.

مسابقه ربات شیشه شوی تا چه حد این انتظار را برآورد می‌کند تا بتوان به مسابقات رباتیک کاربردی اهمیت بیشتری داد؟

خوشبختانه از ابتدای این امر که موضوع مسابقات ربات های شیشه شوی مطرح شد، جلسات خوبی با کمیته اجرایی و شورای سیاست گذاری این بخش برگزار گردید. روند این مسابقات به نظر بنده مثبت بوده البته همواره در ابتدای امر و برای ایده های جدیدی که مطرح می گردد معضلات و کاستی هایی وجود دارد؛ ولی امیدواریم تا با همکاری کادر علمی مسابقات؛ کمیته مجرب اجرایی و نهادهای مختلف دولتی و خصوصی و همکاری شایسته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حرکت آغاز شده به نتیجه مطلوب خود برسد. چراکه نبود مسابقات کاربردی و عملیاتی که شعار اصلی آن ایده تا محصول است در کشور کم بود و تقریبا در این حوزه نیست و باید در کنار مباحث پژوهشی این حوزه به بخشهای کارآفرینی آن نیز توجه ویژه ای نمود.

به نظر شما پتانسیل ساخت ربات شیشه شوی در ایران چقدر است؟

خب در کشور ما همانطور که شاهد آن هستیم ساختمان های بلند زیادی با نمای شیشه در سالهای گذشته توسعه یافته اند. یکی از معضلات اصلی وجود این ساختمان های علاوه بر بحث های ایمنی، موضوعات مربوط به نظافت می باشد. قاعدتا هزینه های زیادی صرف شست و شوی این رباتهای در کشور همه ساله میشود و مخاطرات زیادی انسانی نیز شامل این موضوع می شود. به همین رو؛ توجه به توسعه محصولاتی رباتیکی و توجه به تولید و سرمایه گذاری در این حوزه لازم می باشد.

انتظار شما به عنوان داور در هر مرحله از تیم ها چیست؟

یکی از مشکلات عمده ای که شاید تمامی تیم های ایرانی در سالهای که بنده در این حوزه فعال بوده ام، از آنها مشاهده کرده ام؛ نبود مستندات فنی و علمی مناسب برای محصولات تولیدی، تولید مشتری پسندانه محصولات و توجه ویژه به بخش مالی محصولات بوده است. لذا این سه فاکتور قطعا در داوری این مسابقه در کنار بحث های ایده پردازانه و نوآورانه حتما مورد توجه قرار میگیرد.

مهمترین چالش تیم ها در راه ساخت ربات شیشه شوی چیست؟

توجه به مسائل مالی محصول، زمانبندی اجرایی پروژه، کاربرپسندانه بودن آن و کاربردی بودن محصولات برای مرحله نهایی از مهمترین چالش های این مسابقات است.

به نظر شما چه حمایت هایی از سایر ارگان های خصوصی و دولتی میتواند به تیم ها در رسیدن به ربات شیشه شوی کمک کند؟

بنظرم دولت و سایر ارگانهای وابسته خصوصی و دولتی به عنوان نهادهای حاکمیتی باید برنامه ریزی درستی برای توسعه و حمایت گروه های موفق این مدل مسابقات پس از پایان آن داشته باشند. پایان روز مسابقات، آغاز کار تیم هایی بزرگی است که توانسته اند در آن موفق شوند و شاید نقطه عطفی برای تولید درست و اصولی محصولات و توسعه کارآفرینی در کشور باشد. به طور جد محققین این حوزه در کشور و مهندسین ما در حوزه در سالیان گذشته با توجه به تجربیاتی که کسب کرده و دانش هایی که در این بخش منتقل شده است بسیار موفق و با انگیزه هستند که تنها نیازمند باز شدن بسترهای حمایتی برای آنها می تواند شعار ایده تا محصول را محقق نماید.

با تشکر از وقتی که برای ما گذاشتید، اگر سخن پایانی برای شرکت کنندگان دارید، بفرمایید

از فرصتی که به بنده دادید کمال تشکر را دارم و برای تمامی شرکت کنندگان این مسابقه آرزوی موفقیت می کنم.