کاربرد در مسابقه رباتیک ، یک اصل فراموش شده

توسط آبان 7, 1396 مهر 13ام, 1398 بلاگ, ربات شیشه شوی
مسابقه رباتیک

هر ساله مسابقات رباتیک زیادی در شهرها و حتی در سطح کشور برگزار میشود. این مسابقات با هدف رشد دانش دانشجویان و محققین در زمینه رباتیک برگزار می شود؛ چراکه انتظار می‌رود با رشد تکنولوژی، در آینده ای نه چندان دور ربات ها بتوانند در بسیاری از فعالیت ها به انسان کمک کنند. اما اگر کمی به کاربرد مسابقه رباتیک در سطح کشور نگاهی بیاندازیم متوجه میشویم متاسفانه نوع مسابقات و همچنین جهت گیری آنها از حالت کاربردی خارج شده و به رویه ای بدون نوآوری و خلاقیت در طراحی و ایده ساخت ربات تبدیل شده است.

مسابقه رباتیک

مسابقه رباتیک، بدون خروجی کاربردی

موضوعات مسابقات رباتیک چندین سال است که تغییری نکرده است و مهمتر از همه این که، خروجی این مسابقات به کاربرد تجاری یا توسعه محصول ختم نمیشود. بلکه فقط از مرحله شهری به استانی از استانی به کشوری و از کشوری به جهانی ارتقا پیدا میکنند! به نظر میرسد این حلقه ناقص است چراکه بدین ترتیب مسابقات رباتیک رسالت خود را که رسیدن به راه حلی کاربردی برای حل مشکلات انسان است، فراموش کردند.

ربات جنگنده، ربات مسیریاب، فوتبال رباتها، ربات امدادی و ربات مین یاب تعدادی از مهمرین و متداول ترین مسابقات رباتیک حال حاضر کشور است که در سطوح مختلف دانشجویی و دانش آموزی برگزار میشود. اما با وجود سابقه ی طولانی برگزاری، هیچ خروجی کاربردی که قابل سرمایه گذاری باشد یا بتوان آن را خریداری کرد یا حتی قابلیت تجاری شدن داشته باشد از مسابقه رباتیک تاکنون به دست نیامده است.

ربات شیشه شوی gekko

ربات شیشه شوی، اولین مسابقه کاربردی در سطح کشور

طبق تحقیقات در سال 2020 بازار ربات های شیشه شوی به 2 میلیارد دلار خواهد رسید. در حالیکه در ایران هیچ نمونه داخلی از این محصولات وجود ندارد. پتانسیل مناسبی جهت سرمایه گذاری و استفاده از دانش متخصصین در این حوزه حس می شود. به عنوان اولین قدم به سمت طراحی و ساخت ربات های کاربردی، سامانه نوآوری باز پرابلم با همکاری پارک فناوری پردیس تهران اقدام به برگزاری مسابقه ربات شیشه شوی ساختمان های بلندمرتبه کردند. چنین مسابقه ای برای اولین بار در کشور در حال برگزاری است و هدف آن رسیدن به رباتی است که با توجه به استانداردهای لازم بتواند به صورت واقعی شیشه های ساختمان ها را شستوشو نماید. در این مسابقه از بهترین متخصصین حوزه رباتیک ایران به عنوان داور دعوت شده است و برای تیم برنده نیز جایزه 50 میلیون تومانی تعیین شده است، همچنین پارک فناوری پردیس خدمات ربات برتر را به مدت 4 سال خریداری میکند. بدین ترتیب مجموع جوایز این مسابقه برابر 300 میلیون تومان می باشد.


بیشتر بخوانید: از ربات های شیشه شوی چه می دانید؟


مراحل و ثبت نام در مسابقه

مسابقه در دو مرحله بوده و در مرحله اول تیم ها طرح های خود را برای ساخت ربات ارائه می دهند. سپس طرح های برتر انتخاب شده و تیم ها می بایست اکنون طرح های خود را بسازند. در نهایت همه ربات های ساخته شده در یکی از ساختمان های پارک فناوری پردیس تست شده و تیم برنده با توجه به معیارهای مسابقه برنده جوایز خواهد شد. ثبت نام مسابقه رباتیک از هم اکنون در صفحه این مسابقه انجام میشود. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه مسابقه مراجعه کنید و اطلاعات بیشتر را دریافت کنید.

فراخوان سرمایه گذاری در حوزه جلبکاطلاعات بیشتر