رسالت اجتماعی پرابلم

استفاده مجدد از پساب‌ها اهمیت زیادی در مباحث زیست محیطی دارد خصوصاً اینکه بسیاری از جوامع بشری در نقاط مختلف جهان هم اکنون به محدودیت منابع تأمین آب خود مواجه شده و یا بزودی مواجه خواهند شد. بنابراین استفاده مجدد از پساب بخصوص در کشورهای خشک و نیمه خشک همانند ایران به صورت یک امر اجتناب ناپذیر برای تأمین قسمتی از نیازهای آبی در آمده است. تصفیه و استفاده مجدد از پساب های صنعتی نه تنها بخشی از نیازهای آبی را تأمین می نماید؛ بلکه این امر از آلوده شدن رودخانه‌ها، دریاچه ها، دریاها، اقیانوس ها و یا آبهای زیر زمینی توسط این نوع پساب ها که در بسیاری از موارد از آلودگی بالائی برخوردار هستند جلوگیری خواهد کرد.

درباره مسابقه

در پالایشگاه‌های صنعتی، در بخش برج‌های خنک‌کننده آب عنصر اصلی و ضروری است. بعد از به پایان رسیدن نقش آب در این چرخه، آب با سختیِ بالا باقی می‌ماند که قابل استفاده نیست. امروزه روش‌ها و دستگاه‌هایی برای بازیافت این نوع آب وجود دارند؛ اما به دو دلیل از آن‌ها به ندرت استفاده می‌شود: اول این که این روش‌ها و یا دستگاه‌ها توانایی بازیافت مقدار زیادی از آب سخت را ندارند و دوم این که بسیار هزینه‌بر هستند و برای شرکت‌ها به صرفه نیست که از آن‌ها استفاده کنند. هدف از این مسابقه دستیابی به روشی نوآورانه برای بازیافت و شیرین‌سازی آب سخت است. از تمامی کسانی که فکر می‌کنند توانایی حل این چالش را دارند دعوت می‌شود در این مسابقه شرکت کنند و به ارائه راهکارهای نوآورانه خودبپردازند.

 

این مسابقه به سفارش شرکت نفت پارس

و توسط پرابلم طراحی شده و اجرا می‌شود

 

       

داوران مسابقه

همراهان

اطلاعیه ها و مطالب مسابقه

سوالات متداول

مسابقه در مهر 1397 آغاز می‌شود و تا فروردین 1398 ادامه خواهد داشت.

مسابقه دارای سه مرحله است که مرحله اول تیم‌ها باید ایده اولیه خود به همراه تحلیل‌های فنی و اقتصادی به طور کلی ارائه دهند. در ابتدای مرحله دوم کمپ منتورینگ برای راهنمایی تیم‌های برتر مرحله اول برگزار خواهد شد و در نهایت تیم‌ها باید تمامی جزییات طرح‌های خود به همراه تمامی تحلیل‌های مورد خواست داوران را ارئه دهند و در مرحله سوم، سه تیم برتر به ساخت پروتوتایپ طرح خود خواهند پرداخت.

مرحله اول مسابقه 3 هفته، مرحله دوم 6 هفته و مرحله سوم 8 هفته زمان می‌برد.

مرحله اول دارای جایزه نمی‌باشد. اما در مرحله دوم به 5 تیم برتر هرکدام یک میلیون تومان جایزه داده می‌شود (سه تیمی که به مرحله سوم راه پیدا کرده‌اند جزو این 5 تیم برتر نیستند.) در ابتدای مرحله سوم، به سه تیمی که به آن راه پیدا کرده‌اند 10 میلیون تومان کمک هزینه ساخت نمونه اولیه داده می‌شود. در پایان مرحله سوم به تیم برتر 50 میلیون تومان جایزه تعلق می‌گیرد.

هزینه ثبت نام مسابقه 48 هزار تومان به ازای ثبت نام هر تیم می‌باشد که این مبلغ تنها بخشی از هزینه‌های اجرایی و منتورینگ در نظر گرفته شده برای تیم‌ها می‌باشد. محدودیتی برای تعداد افراد حاضر در هر تیم وجود ندارد.

ایده‌ها در قالب یک فایل که شامل ایده کلی و برآورد اقتصادی ایده (زمان، هزینه و فضای مورد نیاز) با در نظر گرفتن شرایط و محدودیت‌های شرکت نفت پارس است ارائه می‌شود.

ایده‌های ارائه شده می‌تواند در زمینه تصفیه و شیرین‌سازی آب و همچنین روش‌های بازیافت مثل جابجایی پساب‌ها و یا استفاده و ذخیره آن باشد.

حق مالکیت همه اطلاعات و آمار و داده های حاصل از این مسابقه و پروتوتایپ ساخته شده تیم برنده که جایزه ۵۰ میلیون تومانی دریافت می‌کند متعلق به نفت پارس می‌باشد. نفت پارس حق خرید دو پروتوتایپ دیگر صرفا با پرداخت هزینه تمام شده پروتوتایپ را خواهد داشت همچنین در صورت تصمیم نفت پارس بر اجرای یکی از این طرح‌ها در مقیاس صنعتی، تیم صاحب طرح در اولویت همکاری قرار خواهد داشت و این بدین معنی‌ست که جایزه مسابقه به منظور خرید پروتوتایپ مورد نظر می‌­باشد و برای اجرای طرح برنده، قرارداد جداگانه‌­ی مشاوره تنظیم خواهد شد.

برای دانلود فایل اطلاعات تکمیلی مسابقه روی لینک زیر کلیک کنید:

اطلاعات تکمیلی مسابقه بازیافت و شیرین سازی آب سخت