آیا روش مشخصی برای موفقیت در نوآوری وجود دارد؟

توسط شهریور 14, 1397 آبان 22ام, 1400 بلاگ, دسته‌بندی نشده

در هر زمینه متخصصین بسیاری وجود دارند که حاضرند با خوشحالی تمام راهی که طی کرده‌اند تا به موفقیت برسند را با دیگران به اشتراک بگذارند و آن را مسیر موفقیت در حوزه تخصصی خود بنامند. نوآوری هم به همین صورت است. یک جست و جو ساده در گوگل می‌تواند به طور کامل به شما نشان دهد چقدر مقاله و روش برای موفقیت در نوآوری وجود دارند.

اما واقعا نوآوران باید راه خاصی را طی کنند تا به موفقیت در نوآوری دست پیدا کنند؟

در یک مسیر روشن پیش بروید

معمولا از نوآوری برای پرورش ایده‌های نو استفاده می‌شود. پس نمی‌توان انتظار داشت راه و روش مشخص و از پیش تعیین شده‌ای برای آن وجود داشته باشد. اما نکاتی هست که می‌توان از آن‌ها به عنوان راهنمایی یاد کرد؛ نکاتی که به شما در رسیدن به مقصد کمک می‌کند:

  • مشکل را به روشنی تعریف کنید: سوالات درست از خودتان بپرسید و سعی کنید به روشنی چیزی که قصد دارید به آن برسید را تعریف کنید.
  • محدوده آزادی عمل را مشخص کنید: آیا مشکلی که قصد حل کردنش را دارید زمان مدت زمان خاصی دارد؟ آیا نیاز است سریع به پاسخ برسید؟ مشخص کردن محدوده برای نوآوری می‌تواند به شما در هدف‌گذاری بهتر کمک کند.
  • ایده‌های مختلف را جمع کنید: اجازه ندهید ذهنتان در یک ایده گیر کند. سعی کنید افرادی که می‌توانند به شما در رسیدن به هدف کمک کنند را پیدا کنید و از ایده‌هایشان استفاده کنید.
  • تیمی با مهارت‌های مختلف بسازید: به یاد داشته باشید اعضای تیمی که مشغول فعالیت برای حل کردن مشکل است لزوما نباید مهارت‌های یکسانی داشته باشند. تعریف کردن بخش‌ها و جذب افراد با مهارت‌های مختلف (ولی مرتبط) می‌تواند به فعالیت شما سرعت و کیفیت ببخشد.

چیزی که باید به یاد داشته باشید این است قوانینی که در حوزه نوآوری وجود دارند برای زیر پا گذاشتن هستند! عموما هیچ راه خاص و مشخصی برای حل مشکلات وجود ندارد و نوآوران باید آماده باشند تا برای مشکلات، از کوچک تا بزرگ، راه‌های مختلفی را امتحان کنند. ایده‌های نوآورانه می‌توانند از هر جایی و از طرف هر کسی به دست بیایند؛ اگر فرد نوآور در چهارچوب قوانین گیر کند، مطمئنا نمی‌تواند از ایده‌ها به درستی استفاده کند و دائما اشتباهات پیشین خود را تکرار خواهد کرد. شما می‌توانید تا ابد درباره نوآوری و راه‌ها و قوانینش تحقیق کنید ولی همیشه آماده باشید تا برای رسیدن به هدف اصلی، آن قوانین را زیر پا بگذارید و به رشد کردن ادامه بدهید.

مهم‌ترین قانون نوآوری: درب‌های سازمان خود را باز بگذارید

بزرگترین اشتباهی که هر کسی می‌تواند در فرآیند حل یک مسئله مرتکب شود، بسته نگاه داشتن فرآیند است. سازمان‌های زیادی سال‌ها زمان و میلیون‌ها دلار پول صرف امتحان کردن یک راه برای حل مشکل پشت درهای بسته کرده‌اند و به نتیجه نرسیده‌‌اند؛ و در نهایت متوجه شده‌اند که پاسخ سوال، بیرون دیوارهای سازمان وجود داشته است. «نوآوری باز» هر چیزی را ممکن می‌کند. نوآوری باز این اجازه را به سازمان می‌‌دهد تا بتواند یک شبکه متشکل از کسانی که توانایی حل مسائل را دارند ایجاد کند و از آن‌ها در زمینه‌های مختلف کمک بگیرد. ایده‌ها، روش‌ها و راه‌حل‌های جدیدی که از طریق نوآوری باز وارد سازمان می‌شود اگر نتوانند به شما در حل مشکلات کمک کند، می‌‌توانند شرایط جدیدی را فراهم کنند که به شما در رسیدن به موفقیت کمک کند.

از اینکه مشکل را با افراد دیگر در میان بگذارید نترسید. سازمان‌ها معمولا زمانی به موفقیت می‌رسند که درب‌های سازمان خود را باز کنند.