آب سخت چطور بر زندگی روزمره شما تأثیر می‌گذارد؟

توسط مهر 2, 1397 فروردین 5ام, 1399 HTDS

احتمالا اولین نشانه‌ای که از آب سخت در زندگی روزمره خود مشاهده می‌کنید این است که چیزی در زندگی شما درست نیست؛ چیزهایی می‌بینید که در محل‌های دیگر آن‌ها را پیدا نمی‌کنید. برای مثال موها و پوستتان خشک‌تر از باقی افراد است و دور لوله‌های آب تکه‌های بزرگی از رسوب به وجود آمده است و هر زمان که ظرف‌ها را از ماشین ظرف‌شویی بیرون می‌آورید هنوز پر از لک و کثیفی هستند.

آب سخت از راه‌های مختلفی روی زندگی شما تأثیر می‌گذارد؛ گاهی حتی از راه‌هایی که انتظارش را ندارید. در این مطلب کوتاه به پنج راه رایجی که آب سخت می‌تواند زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد اشاره می‌کنیم.

تأثیرگذاری بر موی سر

آب سخت عموما تأثیرات جبران‌ناپذیری بر موی سر می‌گذارد. کچلی زودرس، شوره فراوان، بیماری‌های پوستی سر، خشکی پوست سر و خشکی مو جزو این تأثیرات مخرب هستند. احتمالا تا به حال از خودتان سوال کرده‌اید که موی بعضی افراد چطور انقدر پرپشت و نرم است و راحت حالت می‌گیرد؟ علت آن آب نرم است. آب نرم برخلاف آب سخت عمل می‌کند و اثرات مثبتی روی پوست سر و موی افراد می‌گذارد. البته نمی‌توان از تأثیرات شامپو و مواد شوینده هم چشم پوشی کرد.

استفاده از نرم‌کننده مو و شامپوهای مختلف نمی‌تواند راه حلی دائمی برای حل این اثرات آب سخت باشد. پس راه حل چیست؟ استفاده کردن از دستگاه تصفیه آب که بتواند سختی آب را تا حد ممکن کاهش دهد بهترین راه حل برای حل این مشکل است.

تأثیرگذاری بر پوست

احتمالا خشکی پوست در زمستان را تجربه کرده‌اید؛ دردناک، سخت و تمام نشدنی. حالا به خشکی پوست در زمستان اثرات آب سخت را هم اضافه کنید و تصور کنید که پوستتان چه وضعیتی خواهد داشت! تأثیری که آب سخت بر روی خشکی پوست می‌گذارد تقریبا دو برابر تأثیر زمستان است.

 استفاده کردن از کرم‌های مرطوب‌کننده، ضدآفتاب و یا هرچیزی دیگر نمی‌تواند اثرات مخرب آب سخت را به طور دائم از بین ببرد و پوست شما را به حالت عادی بازگرداند. در نهایت مثل موردی که در بالا اشاره کردیم، استفاده از دستگاه تصفیه آب می‌تواند در بهبود شرایط آب و در ادامه بهبود شرایط پوست موثر باشد.

کاهش کارایی صابون

مواد معدنی که در آب سخت وجود دارد کف کردن صابون را کاهش می‌دهد. تفاوت کف کردن صابون با آب نرم و آب سخت زمانی مشخص می‌شود که مشغول ظرف شستن یا حمام کردن هستید. هرچقدر بیشتر صابون مصرف می‌کنید، باز هم نمی‌توانید آن را با زمانی که از آب نرم استفاده می‌کنید مقایسه کنید. با این وضعیت مجبور خواهید شد دائما صابون بیشتری بخرید بدون اینکه بدانید علت آن چیست.

استفاده از این روش و توجه به مقدار کف پایین و میزان تمیزکنندگی کم که نشانه‌های وجود آب سخت به همراه صابون هستند می‌تواند یکی از راه‌هایی باشد که متوجه شوید آب منطقه شما چه وضعیتی دارد.

تفاوت کف کردن صابون در آب سخت و آب نرم

تفاوت کف کردن صابون در آب سخت (سمت چپ) و آب نرم (سمت راست)

 

تمیز نشدن لباس‌ها و ظروف

میزان سختی آب نسبت مستقیمی با تمیزی لباس‌ها و ظرف‌های شما دارد. هرچقدر سختی آب بیشتر باشد، میزان تمیزی لباس‌ها و ظرف‌های شما کمتر خواهد بود. نشانه‌های این تمیز نبودن می‌تواند لکه‌های سفیدی باشد که پاک نمی‌شوند و یا لایه‌ای که روی ظروف به وجود می‌آید و تمیز کردنش اصلا آسان نیست.

ایجاد رسوب روی لوله‌ها و وسایل آبی

ما فکر می‌کنیم مواد معدنی همیشه مفید هستند؛ موادی که به استحکام بدن کمک می‌کنند و باعث افزایش سلامتی می‌شوند. ولی وقتی کار به لوله‌کشی و وسایل آبی خانه می‌رسد، موضوع دقیقا برعکس می‌شود. آب سخت دارای مواد معدنی است که می‌تواند آسیب‌های جدی به لوله‌کشی و وسایل آبی خانه و یا محل زندگی شما بزند. کاهش طول عمر و از بین رفتن ظاهر وسایل شما می‌تواند جزو مهمترین آسیب‌ها باشد که باعث افزایش هزینه زندگی شما می‌شود.

تفاوت لوله ای که آب سخت از آن رد می‌ شود

تفاوت لوله‌ای که آب سخت (سمت چپ) و آب نرم (سمت راست) از آن عبور می‌کند


بیشتر بخوانید: معرفی مسابقه بازیافت و شیرین‌سازی آب سخت


روی آوردن به روش‌ها و دستگاه‌های تصفیه آب می‌تواند راهی برای حل این چالش‌ها که در زندگی روزمره ما وجود دارند و خیلی اوقات قابل چشم‌پوشی نیستند باشد؛ دستگاه‌هایی که در وهله اول بتواند آب سخت را در مقادیر بالا تصفیه کند و در ادامه بتواند در مصارف خانگی مورد استفاده قرار بگیرد.